FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Novo Nordisk Løbet resultatlister
 
2016
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2015
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2014
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2013
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2012
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2011
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2010
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2009
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2008
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2007
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2006
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2005
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2004
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2003
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2002
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2001
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
2000
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
1999
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
1998
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
1997
December
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Maj
April
Marts
Februar
Januar
  
Majløbet 1999
Novo Nordisk Løbet
3/5-99
K	0-14 år
5 km
1.	Kamilla Juel,  				37.17	1

K	15-29 år
5 km
1.	Sara Kristina Kofoed,  Trongården	19.33	620
2.	Anne Skov-Hansen,  			22.03	437
3.	Mette Pilemand Larsen,  Mærsk I/F	23.12	366
4.	Dorte Enoksen,  			24.15	306
5.	Malene Brink Hansen,  			25.28	244
6.	Mette Høyer,  				25.37	237
7.	Ditte Marie Pagaard,  			26.09	212
8.	Anne Pernille Tofteng,  		28.53	97
9.	Christina Worsøe,  Codan Sport		29.22	79
10.	Randi Hattens,  			29.41	67
11.	Camilla Pilner,  			29.46	64
12.	Ina R. Schapiro,  			30.05	53
13.	Marie Andersen,  			30.06	53
14.	Marlene Kyed,  				30.13	49
15.	Marie Voldby,  				30.14	48
16.	Karina Hvidtfeldt,  			30.46	30
17.	Vibeke Thomsen,  DK Buddinge		31.08	18
18.	Rikke Hansen,  				32.32	1
19.	Lene Fisker,  				33.00	1
20.	Louise Claudi Westh,  Codan Sport	33.03	1
21.	Dorthe Larsen,  			33.16	1
22.	Benthe Christensen,	  		34.22	1

K	15-29 år
10 km
1.	Tina S. Olesen,  			43.20	505
2.	Eva Hemmersam,  			51.36	257
3.	Nana Quistgaard,  Eksperimentarium	52.53	226
4.	Lisbeth Andersen,  			55.43	161
5.	Rikke Mathisen,  			56.20	148
6.	Annette Skovby,  			56.45	139

K	30-39 år
5 km
1.	Heidi Jensen,  Køge Atletik Klub	17.38	796
2.	Anja Jørgensen,  Sparta			18.29	714
3.	Sandy Nielsen,  			22.28	445
4.	Anita Søholm,  				23.03	374
5.	Hanne Thordal,  			24.34	343
6.	Tine S. Olsen,  Unicef			26.01	218
7.	Isrid Aunstrup,  			26.23	201
8.	Connie Brendes,  			26.58	214
9.	Pernille Thiesen,  			26.58	176
10.	Laila Pfeiffer,  Badutterne		27.24	176
11.	Karin Grøsfjeld Schmidt,  		27.32	170
12.	Birgitte Henfelt,  DK Buddinge		28.00	132
13.	Jeanette Keilstrup,  Badutterne		28.17	139
14.	Berit Jørgensen,  			29.01	102
15.	Tina Lougart,  				29.16	118
16.	Anja Skaarup,  				29.31	73
17.	Inge-Lise Sørensen,  			29.34	72
18.	Helle Jensen,  				30.04	63
19.	Marianne Stensøe Oksen,  		30.17	72
20.	Lone Andersen,  			30.18	55
21.	Lene Høyer,  				30.19	45
22.	Marianne Ottesen,  			30.38	69
23.	Helle Fabricius,  			31.14	15
24.	Helle Krag-Nielsen,  Codan Sport	32.19	21
25.	Annette Hansen,  			32.28	8
26.	Tina S. Nielsen,  Unicef		32.47	1
27.	Gitte Thers,  				33.00	1
28.	Hanne Geleff,  				33.48	1
29.	Marianne Florman,  			34.22	1
30.	Lisbeth Landstrøm,  			44.56	1

K	30-39 år
10 km
1.	Bodil Karlsmose Kliem,  Farum OK	40.55	596
2.	Zita Højegaard,  BAC-motion		44.53	452
3.	Lene de Blanch,  			46.44	392
4.	Lone Køhn,  SNIK			47.50	360
5.	Mikaela Lindner,  Codan Sport		48.45	333
6.	Annette Wollesen,  Frederiksberg IF	50.22	324
7.	Ann Eggert,  				52.00	271
8.	Heidi Ottesen,  			1.01.47	43
9.	Bodil Hjerrild,  			1.02.43	56

K	40-49 år
5 km
1.	Birthe Them Andersen,  Bagsværd 	21.13	621
2.	Tove Bak,  Birkerøddernes Løbeklub	25.07	346
3.	Bente Klitgård,  			25.59	280
4.	Lone Olling,  SDCA			26.00	301
5.	Hanne Smidt,  				27.49	196
6.	AnneMarie Rohrberg,  			28.06	193
7.	Merete Larsen,  			29.21	162
8.	Annemette Baden,  			29.25	150
9.	Janne Andersen,  			29.55	131
10.	Henriette Kofoed,  			30.02	145
11.	Lis Schapiro,  				30.05	174
12.	Tina Torp,  Eksperimentarium		31.06	97
13.	Hanne Rosenmejer,  Codan Sport		31.29	102
14.	Susanne Torrence,  			31.32	64
15.	Anni Rasmussen,  			32.00	66
16.	Lene Pia Madsen,  Høp Høp IF		33.33	8

K	40-49 år
10 km
1.	Vibeke Hansen,  SNIK			40.10	773
2.	Conni Vang Jensen,  SNIK		48.12	421
3.	Ingeborg Sønderup,  Codan Sport		48.43	442
4.	Dorthe Thestrup,  			51.59	399
5.	Susanne Hartvigsen,  Sparta		52.00	349
6.	Lisbeth Bjerring Jensen,  		55.42	245
7.	Susanne Heilmann,  			56.22	209
8.	Winnie Flindt,  SNIK			59.38	203

K	50-59 år
5 km
1.	Anne Marie Kofod,  			23.41	546
2.	Anita Thune,  Mærsk I/F			27.19	408
3.	Mona Strandberg,  			31.26	187
4.	Lisbeth Stølstrup Olesen,  		31.59	145
5.	Hanne Buxbom,  				32.45	140
6.	Leila Jensen,  				32.48	127
7.	Jeanette Diemer,  SAS Atletik		34.18	99
8.	Elin Grøn,  BAC-motion			35.19	37
9.	Susanne Mansa,  BAC-motion		35.19	47
10.	Kirsten Pedersen,  LKI			37.42	10

K	50-59 år
10 km
1.	Kirsten Bjørklund,  SNIK		48.07	604
2.	Annette Dahl,  				53.52	429
3.	Jette Stepputat,  Lyngby OK		56.51	299
4.	Anita F. Sørensen,  SNIK		1.04.57	178

K	60-69 år
5 km
1.	Hanne Røddik,  				33.12	222
2.	Irma Jørgensen,  			37.42	64

K	60-69 år
10 km
1.	Kamma Bjerggaard,  SNIK			46.41	784
2.	Ann Y. Hansen,  PULS 96			55.28	531

=====================================

M	0-14 år
5 km
1.	Jakob Espersen,  			22.34	249
2.	Anders Kjeldsgaard,  BK - 5 A		23.10	215
3.	Jacob Schøller Nakel,  Bagsværd AC	25.24	105
4.	Søren  Rasmussen,  			25.39	94
5.	Rasmus Keglberg,  BK - 5 A		26.09	72
6.	Jacob Olesen,  Lyngby OK		27.19	25
7.	Nicklas Kludt,  			29.56	1
8.	Emil Straarup,  			34.07	1
9.	Nikolaj Lund,  				34.10	1
10.	Nikolaj Landstrøm,  			44.56	1

M	15-29 år
5 km
1.	Johan Fegan,  LØBEREN			17.09	656
2.	Anders E. Johansen,  Bagsværd AC	17.27	627
3.	Charley Prødel,  TRI - 4		17.53	586
4.	Roar Borgen,  Bagsværd AC		17.54	585
5.	Troels Dunger,  			20.51	355
6.	Morten Laursen,  Bagsværd AC		21.06	338
7.	Kasper Wennike,  			21.09	335
8.	Paul Gautier,  Lyngby OK		21.29	314
9.	Mogens  Jensen,  			22.58	226
10.	Per Toftager,  Flygtning 99		23.46	184
11.	Rasmus Jakobsen,  Flygtning 99		24.20	155
12.	Erik S. Jakobsen,  Eksperimentarium	25.56	81
13.	Carsten Dahl Nielsen,  			26.09	72
14.	Jamal Qureshi,  			27.30	18
15.	Mads Hansen,  				29.42	1
16.	Roos Nederveen,  			32.00	1
17.	Jesper Gruuss,  OK Øst, Birkerød	35.59	1
18.	Anders Olsen,  DK Buddinge		42.09	1

10 km
1.	Carsten Jørgensen,  			30.30	938
2.	Thomas Jensen,  Blovstrød-Løverne	33.10	775
3.	Rasmus Tonboe,  			34.39	696
4.	Rasmus Høeg,  Eksperimentarium		34.57	680
5.	Jakob Q. Christensen,  OK - Øst		38.34	515
6.	Henrik Møller,  Mærsk I/F		39.12	489
7.	Tune Seidelin,  Lyngby OK		40.02	456
8.	Jesper Tastum-Petersen,  Bagsværd 	40.59	421
9.	Claus Møller,  SNIK			41.27	404
10.	Jens Ivar Lønning,  			41.35	399
11.	Jens Theilmann,  Lyngby Badminton	42.08	380
12.	Peter Williams,  			42.15	375
13.	Jens Møller,  Eksperimentarium		42.57	352
14.	Thomas Q. Christensen,  OK 73		44.36	299
15.	Gjyren V. Buxbom			45.39	267
16.	Christian Jensen,  Unicef		46.37	239
17.	Jacob Bjerrrum,  			46.52	232
18.	Lars Wittenhagen,  			47.00	228
19.	Jeppe Madsen,  Eksperimentarium		47.36	211
20.	Bjørn Arenkiel,  			47.56	202
21.	Jonas Olesen,  				48.16	194
22.	Henrik M. Christensen,  		48.16	194
23.	Nikolaj Høeg,  Eksperimentarium		48.23	190
24.	Asbjørn Borgen,  			48.29	188
25.	Uffe Sommerlund,  			48.33	186
26.	Morten Fontain Madsen,  P.O. 		49.36	159
27.	Mikael Rasmussen,  			50.20	141
28.	Jesper Petersen,  			50.22	140
29.	Karl Otto Markussen,  			50.44	131
30.	Lars Jørgensen,  NSL			51.38	110
31.	Niels Peter Emme,  			52.05	100
32.	Bjarne Mogensen,  GIF-Gymnastik		55.19	31

20 km
1.	Palle Sundby,  Frederiksberg IF		1.19.51	513
2.	Lars Poulsen,  				1.20.35	498
3.	Poul Erik Balle Vormose,  HIF-Ski	1.33.20	276
4.	Niels Salhøj,  				1.34.31	258
5.	Brian Nielsen,  			1.38.56	196
6.	Martin Gottlieb,  			1.41.26	164
7.	Lars Nygaard,  				1.42.45	147

M	30-39 år
5 km
1.	Steen Emborg,  				17.17	643
2.	Jan Eg Pedersen,  Tisvilde Hegn OK	18.44	512
3.	Martin Bo Andersen,  Bagsværd AC	18.53	500
4.	Robert Sturm,  				19.03	487
5.	Kim Nørgaard,  Bagsværd AC		19.33	448
6.	Henrik Mørch,  Høp Høp IF		21.03	347
7.	Kent Meiling Sørensen,  SDCA		21.53	289
8.	Jakob Trier,  				22.53	236
9.	Thomas Thomsen,  DK Buddinge		23.11	214
10.	Morten Priess,  BAC-motion		23.23	204
11.	Claus Larsen,  				24.07	179
12.	Henrik Horster,  			24.33	165
13.	Frank Voss,  Høp Høp IF			25.46	89
14.	Jens F. Laursen,  Goodyear		26.16	87
15.	Mads Christensen,  DK Buddinge		26.19	65
16.	Jakob Søbroe,  				29.52	1
17.	Flemming Hansen,  			32.59	1
18.	Søren Nixborg Jensen,  			36.42	1

10 km
1.	Henrik K. Henriksen,  			36.20	613
2.	Jesper Kallehauge,  Sparta		38.41	510
3.	Henrik Uhlemann,  			40.12	450
4.	Egil Madsen,  				40.31	456
5.	Jørgen Nielsen,  FIF			40.48	434
6.	Hans Hærvig,  Bagsværd AC		40.50	465
7.	Allan Funch,  Frederiksberg IF		41.13	451
8.	Frank Moesgaard,  SNIK			41.20	408
9.	Arne Juul,  Nivå Trim			41.51	389
10.	Jesper Nørskov,  			42.55	353
11.	Michael Ottesen,  			43.05	384
12.	Kennet Larsen,  			44.06	314
13.	Michael Friis,  			44.12	337
14.	Carlos Neira,  Unicef			44.36	324
15.	Gabriel Finnes,  			44.54	289
16.	Annu Paul Suchdev,  			44.57	288
17.	Finn Lindstrøm,  			44.57	288
18.	Ian Lewis,  Unicef			44.59	287
19.	Erik Sommer,  				45.08	308
20.	Niels Christensen,  			45.14	279
21.	Lars Jusjong,  				45.17	278
22.	Per Hærvig,  				45.26	308
23.	Kent Zaulich,  				46.14	250
24.	Michael Boje,  				46.42	243
25.	René Boye Pedersen,  			46.50	233
26.	Søren Johansen,  			47.00	234
27.	Henrik Beck,  				47.02	227
28.	Peter Bo Petersen,  Sparta		48.23	190
29.	Søren Bech,  				49.42	189
30.	Michael Jørgensen,  			51.56	103
31.	Rachid Azeddine Bech,  The Bech 	52.39	87
32.	Claus Finderup,  Mærsk I/F		53.01	79
33.	Benny Højer,  Sparta			53.17	87

20 km
1.	Niels Graversen,  Bagsværd AC		1.30.48	332
2.	Klavs Theilsborg,  			1.35.44	240
3.	Leo Fugl,  				1.39.01	195

M	40-49 år
5 km
1.	Jes  Andersen,  Bagsværd AC		17.36	782
2.	Tonni Boysen,  Bagsværd AC		18.41	663
3.	Werner Nielsen,  BAC-motion		19.18	560
4.	Jan Olsen,  				26.10	115
5.	Leif Rosenmeyer,  Codan Sport		26.14	164
6.	Per Laursen,  				26.57	81
7.	Tom Sparwath,  				27.00	95
8.	Mads Hammerich,  			30.56	1
9.	Jan Rasmussen,  			33.19	1

10 km
1.	Thomas Jensen,  ICL			39.04	558
2.	Vagn E. Olsen,  			39.11	615
3.	Leif Nielsen,  SNIK			41.09	522
4.	Mogens Weel Hansen,  Bagsværd AC	41.10	464
5.	Kim Lau Hansen,  Frederiksberg IF	41.39	457
6.	Johnny Nørskov,  Glostrup Skiklub	41.46	441
7.	Jan  Weidekamp,  			43.00	488
8.	Jørgen Kludt,  				43.03	428
9.	Flemming Kongshavn,  			43.05	405
10.	Lars Wiskum,  				43.33	411
11.	Bruno W. Madsen,  Ben Hur		44.35	398
12.	Jan Cederkvist,  SNIK			44.37	397
13.	Leon Flindt,  SNIK			44.41	429
14.	Per A. Hansen,  			46.37	377
15.	Tom Nielsen,  				46.38	333
16.	Christian Blands,  SISU			47.06	329
17.	Henning Jørgensen,  			47.10	360
18.	Anders Wejrup,  			47.48	319
19.	Tom  Pedersen,  SNIK			48.13	266
20.	John Dam,  Bagsværd AC			48.27	250
21.	Nijs Nederveen,  Birkerøddernes 	48.30	299
22.	Lars Nielsen,  				49.06	213
23.	Poul Vejbo,  Frederiksberg IF		49.33	291
24.	Jens Hylleberg,  			53.03	143
25.	Per Andersen,  				53.46	127
26.	Kaj Thomsen,  Eksperimentarium		55.55	116
27.	Jan Andersen,  				58.37	43

20 km
1.	Michael Madsen,  SAS Atletik		1.24.29	522
2.	Søren Bollerup,  KTK 86			1.26.30	437
3.	Jan Brun Sørensen,  BJIF		1.28.56	417
4.	Niels Sonquist,  PULS 96		1.32.47	397
5.	Finn Jeppesen,  			1.35.50	295

M	50-59 år
5 km
1.	Erik  Müggebier,  Bagsværd AC		19.59	590
2.	Levy Thomsen,  BAC-motion		24.17	334
3.	Leif Jørgensen,  			25.20	256
4.	Poul Guldbrandsen,  Bagsværd AC		25.27	317
5.	Andreas Martensen-Larsen,  		25.50	285
6.	Hans Sode-Madsen,  Valløby Motion	26.07	271
7.	Christian Johannsen,  			26.43	253
8.	Benny Aisen,  Bagsværd AC		26.56	199
9.	Jan Mulich,  				27.27	186
10.	Finn Thordahl,  GIF-Gymnastik		27.39	138
11.	Barry Hollins,  Unicef			28.16	121
12.	Poul Lykke Espersen,  			29.20	138
13.	Per Fogh Jensen,  			29.52	68
14.	Henrik Hartmann,  BAC-motion		29.57	74
15.	Carl Seyfarth,  BAC-motion		30.07	41
16.	Peter Molander,  			44.54	1

10 km
1.	Carsten Holst,  			36.48	813
2.	Helge Lykkegaard,  Frederiksberg IF	40.21	705
3.	Benny Christensen,  			41.11	611
4.	Mogens Fink,  SNIK			41.44	631
5.	John Frandsen,  			42.16	541
6.	Peter  Munk,  				44.25	500
7.	Mimom Towity,  				44.53	471
8.	Ole Damstedt,  SNIK			47.41	417
9.	Jørgen I. Nielsen,  SNIK		47.50	412
10.	Jean Dupont,  SNIK			48.12	364
11.	Kurt Vang Jensen,  SNIK			48.13	340
12.	Thorkild Madsen,  SDCA			48.21	436
13.	Kristian Grufstedt,  			48.27	381
14.	Claus Leopold,  TIK			48.33	366
15.	Asger Høeg,  Eksperimentarium		49.36	323
16.	Peter Munch Jørgensen,  		50.20	303
17.	Lasse Petersen,  Ambu			51.16	300
18.	Torben Theilmann,  			51.16	266
19.	Flemming Sørensen,  SNIK		53.47	214
20.	Søren S. Andersen,  			55.10	249
21.	Volker Zacher,  Rank Xerox Idræt	56.33	171
22.	Torben Hansen,  Eksperimentarium	57.37	137
23.	Poul Spang Larsen,  			58.43	157
24.	Jørn Balsbo,  				1.01.4	65
25.	Tommy Wedel,  				1.05.2	1

20 km
1.	Per Jakobsen,  PULS 96			1.38.10	360
2.	Poul-Erik Rasmussen,  			1.53.36	168

M	60-69 år
5 km
1.	Mogens Hansen,  Bagsværd AC		24.31	499
2.	Aksel Norsgård,  			26.05	321
3.	Jørn Søgaard,  BAC-motion		26.39	305
4.	Jørgen Norsgaard,  			29.54	208

10 km
1.	Bent Mortensen,  Bagsværd AC		44.54	634
2.	Oluf Bjerggaard,  SNIK			46.40	552
3.	Arne V. Hansen,  SNIK			49.26	461
4.	Jørgen Bech,  				51.32	496
5.	Niels Lemming,  Glostrup Skiklub	1.05.3	69
  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
11/128/12BAC 1 Afslutningsaften
15/1212/12Ekstra Fællessalg 15. december
16/128/12Hvidovre inde 1
20/1217/12Afslutning med Gløgg og æbleskiver
20/12Lodtrækning om startnumre til Et...
5/128/12Hvidovre inde 2
5/12/1Ekstra fællessalg 5. januar 2019
6/11/1Vinterturneringen Øst ungdom 6. ...
12/16/1Cross nationals Aarhus
19-20/16/1ØDMU Inde
26/126/1Cross nationals Frederecia
3/225/1Hvidovre inde 3
2/325/2Vinterturnering Øst ungdom 2. marts
9/33/3Cross nationals Roskilde
23/318/3Vinterturnering Øst ungdom AFSLU...
Nyheder 
10/12 Anton nr. 54 til EM
28/11 Anton Østdal udtaget til EM Cross p...
14/11 Anton Østdal nr. 10 til Nordiske Mes...
2/11 Anton Østdal udtaget til Juniorlands...
30/9 Hygge i forbindelse med Erimitageløbet
Medlemmerne