FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Forside
   
Ungdom
   
Senior
   
Veteraner
   
Løb & Motion
   
Tri
 
  
1/6 - 2018 Hanne Ibi Hjæresen
Ansøgning om saltonøgle og nøgle til rød værdiboks    Skriv svar   Ret indlægget
Ansøgning om Saltonøgle, se vejledning  her 
Ansøgning om nøgle til rød værdiboks, se vejledning her
14/1 - 2020 Hanne Ibi Hjæresen
Aflysning af træning i boldhallen    Skriv svar   Ret indlægget
På grund af eksamen er al træning i Bagsværds Skoles boldhal aflyst 
fra fredag d. 24. januar til og med onsdag d. 29. januar.
27/1 - 2020: Pokalfest for B2, B3 og kast, spring, sprint samt ml-lamg    Skriv svar   Ret indlægget
Tilmelding   
          
Vis tilmeldinger   

Kære alle,
Nu er det tid til at fejre ungdommens flotte resultater for 2019 og uddele pokalerne til årets Fund, Flid, Smil, Løber, Springer osv.
Traditionen tro samler vi hele B2 og alle B3-grupperne.
Vi håber at blive rigtig mange og har lånt kantinen på Bagsværd Skole mandag d. 27 januar fra 18.00 til 21.00.
De yngste får deres udmærkelser først, så der er mulighed for at komme tidligere hjem for de, der har behov for dette.
Kom gerne hele familien og vær med til at fejre de unge. De er så super dygtige!!
Se priser og betalingsmulighed i linket nedenfor (det er i one-drive, og man skal blot annullere legitimeringen).
Der er reduceret pris for de hold, der har solgt mange jule-lodder (B2-1 og B2-2, de 10-13 års).
Frist for tilmelding som SKAL overholdes af hensyn til mad bestilling er 20. januar 2020
Med venlig hilsen
Josefin Rønhoff Hyllegaard
Tlf: 29 90 42 00
Se invitation via link: invitation

12/1 - 2020 Svend Guldbrandsen
3. afd. af Frostcup    Skriv svar   Ret indlægget

Efter søndagens Frostcup i Utterslev mose, som var den den tredie i rækken, er man nu kommet over halvvejs gennem turneringen. Efter den megen regn lørdag og med en vejrudsigt til endnu mere regn søndag formiddag, var vejrguderne arrangørerne og løberne venligt stemt med nul regn akkurat som starten gik. 
Som sædvanlig var distancerne 5 eller 10 km.
På 5 km for kvinder i kl. 50-99, gik det vældig godt, idet de to gæve kvinder Julie Rosbo og Benedicte Kastrup blev henholdvis nr. 1 og 2, i 21.44 og 23.45. Et stort tillykke til de to. I samme klasse blev Michael Pilegaard Hansen en fin nr. 2 i fine 17.58. Klassen blev her vundet af Guillermo Luis Salina Ortega i den meget flotte tid 16.19 !
I kl. 35-49 gjorde Henrik Hansen det også godt med en 4. plads i gode 17.09. Henrik bliver bare bedre og bedre for hver gang han stiller til start, hvad skal det ikke blive til, når han for alvor helliger sig løbetræningen !
Christian Van Maarschalkerweerd blev her nr. 5 med 17.33.
På 10 km, som ikke havde det store fremmøde af BAC løbere, løb Bettina Guldbæk på udmærkede 41.03, som nr. 5 i kl. 35-49. Tina Kristensen blev i samme klasse nr. 11 med 44.08. Hos mændene blev Paul Andersen nr. 5 i kl. 50-99 med 40.47.
Øvrige resultater er som følger : 
5 km : Astrid Koch Hollingbery nr. 7 i kl. 0-34 med 22.21
——   Henrik Sørensen nr. 16 i kl. 35-49 med 19.45 
——   Mogens Weel nr. 8 med 21.12
Hvis nogle resultater skulle være glemt, henvises til Run Races hjemmeside.
Næste Frostcup bliver på crossruten i Værløse den 2. februar.

  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
18-19/15/1Østdanske mesterskaber inde for ...
25-26/113/1Pallas spelen for 14+
26/119/13. runde af Cross Nationals
27/120/1Pokalfest for B2, B3 og kast, spr...
3/228/1Årsfest/diplom fest for mandagsh...
23/216/2Vinterturnering ungdom
15/38/3Vinterturnering ungdom
Nyheder 
12/12 Joel fik overrakt sølvfad som "...
10/12 Joel og Anton super flotte placeringe...
7/12 EM Cross i Portugal m. Anton og Joel
25/11 Dobbeltsejr og 2 landsholdspladser ti...
17/11 Joel Ibler Lillesø valgt til Årets ...
Medlemmerne