Bagsværd Atletik Club - nu med vandgrav
 
  Udvalgt indlæg  
23/6 - 2010 Flotte Bagsværd-resultater i halv Ironman
Triathlonafdelingen i BAC har intet mindre end 6 medlemmer med til sommerens Ironmanstævne, der for første gang nogensinde afvikles i København d. 15. august 2010.
 
Søndag d. 20. juni var det tid til at teste formen på den halve distance, og vi var 4 der havde taget turen til Jels, nord for Haderslev for at svømme 2 km, cykle 88 km og slutte af med en halv marathon. Der er de sidste måneder blev lagt mange træningstimer, så det skulle blive spændende at se, om det var anstrengelserne værd. Det halve af "Triathlon-Danmark" var mødt til start (eller i hvert fald 300), og ved indcheck blev den ene 40.000 kroners krom-raket efter den anden gjort klar. Selv om vi (altså BAC-gruppen) på "gear-fronten" er ved at komme bedre med, kunne vi ikke være med her. Men nu er det jo ikke cyklen alene der gør arbejdet.
 
Klubbens gamle landholdstriathlet Per Nilsson viste skræmmende storform, og blev samlet treer i tiden 4.08, kun 15 sekunder efter nr. 2 og 1 minut efter nummer 1. Herefter kom Thomas Becker ind som nummer 30 i 4.32, Adam W. Neumann som nummer 39 i 4.36, og Claus Christoffersen i 4.57. Der er måske en del klubmedlemmer der har lidt svært ved at forholde sig til disse tider, så jeg kan sige, at jeg f.eks. løb den afsluttende halvmarathon på 1.23. Per var lidt hurtigere . . .
 
Nu er der kun seks ugers træning og lidt restitution tilbage inden det for alvor går løs på den hele distance. Man kan desværre ikke "gange med 2 og lægge 10 minutter til", for at få sin IM tid, men de lidt konservative udmeldinger på 12 timer skal måske justeres lidt efter weekendens gode resultater.
 
Danmark vandt landskampen, og vi havde alle en super weekend med gode tider. Så kan det jo ikke være bedre.
 
Mvh. Adam, formand for BACs triafdeling
 
PS. TV2 Syd havde lavet et lille indslag om stævnet. Det er Claus med den limegrønne cykel der mener at "svømmedelen er hårdest" (ca. 2 min.)
Se her